Budowa dachów

Ze względu na duże doświadczenie w branży, doradzimy Państwu na co zwrócić uwagę przy budowie dachu. Współpracujemy z wieloma wykonawcami dachów, dzięki czemu możemy Państwu polecić solidnego wykonawcę, specjalizującego się w danych typach dachów. Wszystko po to, abyście byli Państwo zadowoleni.

Pigułka wiedzy nt. dachów
budowa-dachu

1. jednospadowy 2. dwuspadowy 3. czterospadowy (kopertowy)  4. wielopołaciowy 5. mansardowy 6. namiotowy 7. wklęsły

elementy_dachu_male

Rozróżnianie przedstawionych na powyższym rysunku elementów staje się szczególnie ważne w momencie dokonywania obliczeń oraz zamawiania pokrycia dachowego wraz z koniecznymi obróbkami.

Konstrukcje wznoszone w ostatnich latach często stanowią połączenie kilku z wyżej przedstawionych rozwiązań modelowych. Rosnąca dostępność nowoczesnych technologii z zakresu konstrukcji i stosowanych do budowy dachów materiałów powoduje stały wzrost możliwych do realizacji form architektonicznych.

Na kalenicy (zarówno skośnej, jak i poziomej) montowane są gąsiory. Rodzaj i rozmiar gąsiora uzależniony jest od rodzaju wybranego pokrycia dachowego. Dla blachodachówek o wielkości modułu 350 mm optymalnym rozwiązaniem jest mały gąsior baryłkowy.

Przy blachach o większym module (np. 400 mm )wskazane jest zastosowanie gąsiora baryłkowego o większym przekroju, który lepiej będzie komponował się z zastosowaną blachodachówką. Gąsior stożkowy natomiast używany jest na kalenicach dachów krytych blachami trapezowymi. Gąsiory zaślepiane są denkami,wykonanymi bądź to fabrycznie, bądź przez ekipę montującą dach – bezpośrednio na placu budowy.

Należy tu zaznaczyć, iż powyżej przedstawione wskazówki dotyczące wyboru konkretnego rodzaju gąsiora mają wyłącznie charakter propozycji. W praktyce bowiem rodzaj zastosowanych gąsiorów w głównej mierze uzależniony jest od gustów i preferencji zamawiającego.

Kosz, to miejsce zejścia się dwóch połaci dachowych. Stosowana w tym miejscu obróbka blacharska nosi nazwę rynny koszowej i jest dostępna bądź to w formie gotowego wyrobu, bądź wykonywana przez dekarzy z blachy płaskiej (zgodne kolorystycznie arkusze dostępne są również w ofercie naszej firmy).

Elementem montowanym na desce czołowej a pod rynną jest okap. Okap z jednej strony wchodzi pod arkusze blachy, z drugiej przychodzi na deskę okapową. Przez okap do deski czołowej przykręcone są haki podtrzymujące rynny. Krokiew (deska) szczytowa natomiast wykańczana jest wiatrownicą.

Do zabezpieczenia przed osuwającym się z dachu śniegiem służy bądź to montowana na połaci dachowej (równolegle do rynny) bariera śniegowa, bądź pełniące tą samą funkcję łapacze śniegu. Podobnie jak w przypadku gąsiorów – tu również wybór uzależniony jest głównie od osobistych preferencji nabywcy.

W konstrukcji dachu ma zastosowanie również łącznik – obróbka wykorzystywana w miejscu połączenia połaci dachowej z pionową płaszczyzną, jak komin, lub znajdująca się powyżej połaci dachu ściana.

krokwie_male